Tam, kad galėtume kokybiškai teikti paslaugas Jums, mes naudojame slapukus, kurie yra išsaugomi Jūsų kompiuteryje. Paspausdami SUTINKU, Jūs patvirtinate, kad esate informuotas apie slapukų naudojimą mūsų tinklalapyje. Atjungti slapukus Jūs galite savo naršyklės nustatymuose. Sutinku X
Print header


Apklausa: savo finansine ateitimi rūpinasi du trečdaliai lietuvių

2019 01 21 09:30:00

Savo finansine ateitimi rūpinasi du iš trijų Lietuvos gyventojų, atskleidžia gyvybės draudimo ir pensijų bendrovės „Aviva Lietuva“ užsakymu atlikta šalies gyventojų apklausa. Tik kas trečias asmuo nurodė neturintis jokių santaupų.

Didžiausia dalis – 21 proc. – taupymui kas mėnesį skiria 5–10 proc. savo pajamų. Tik kas dešimtas (10 proc.) gyventojas santaupoms atsideda iki 5 proc. mėnesinių pajamų. Didesnę dalį (11 proc. ir daugiau) taupymui dažniau skiria 46–55 m. amžiaus dirbantieji, gyvenantys rajonų centruose. Kaip pataria asmeninių finansų ekspertai, bent 10 proc. pajamų kas mėnesį vertėtų atidėti santaupoms, ir tai padaryti vos gavus atlyginimą.

„Ilgametė Lietuvos taupymo ir vartojimo patirtis, gyventojai sunkmečiu itin susiveržia diržus ir pradeda intensyviai taupyti. Tačiau būtent ekonomikos pakilimo, kurį šiuo metu ir patiriame, metu turėtume vis daugiau dėmesio skirti taupymui – atsidėti pinigų ateičiai dabar yra lengviausia. Vis daugiau žmonių viliasi ateityje gyvensią geriau, ir tam jie ruošiasi“, – apklausos rezultatus komentuoja „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė.

Populiariausi – pensijų fondai

Patraukliausia taupymo priemone išlieka antrosios pakopos pensijų fondai – juose lėšas ateičiai kaupia beveik kas antras (46 proc.) gyventojas. Tarp kitų populiarių būdų yra indėliai ir taupymas grynaisiais – šias priemones atitinkamai pasirinkę 26 proc. ir 21 proc. apklaustųjų. Pasak „Aviva Lietuva“ generalinės direktorės, pensijų fondų patrauklumą taupymui lemia jų paprastumas.

„Taupyti antrosios pakopos pensijų fonduose yra paprasta ir patogu – į kaupiamąją sąskaitą pervedamos lėšos nuo atlyginimo, o sukauptą sumą atsiimsi tik sulaukęs pensijos. Be to, nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojo nauja pensijų kaupimo tvarka, kaupsime lėšas gyvenimo ciklo fonduose. Jie prisitaiko prie kiekvieno kaupiančiojo amžiaus ir jo poreikių įvairiais gyvenimo etapais, ir tai garantuoja subalansuotą kaupimą visu pensijos kaupimo laikotarpiu“, – pasakoja A. Grabinskė.

Antrosios pakopos pensijų fonduose nurodė dažniau kaupiantys 26-55 m. amžiaus vyrai, esantys aukštesnio išsilavinimo, gaunantys didesnes pajamas ir gyvenantys didmiesčiuose. Šių socialinių grupių respondentai taip pat renkasi ir taupymą per kaupiamąjį gyvybės draudimą ar trečiosios pakopos pensijų fonduose.

Prognozuojama, kad naujoji pensijų kaupimo reforma gerokai padidins papildomai kaupiančiųjų savo pensijai skaičių. Tačiau, kaip pastebi „Aviva Lietuva“ vadovė, tiesiog kaupti pensijai neužteks – svarbu užsitikrinti bent kelis pajamų senatvėje šaltinius.

„Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, kurios nare Lietuva tapo šiemet, specialistai rekomenduoja, kad būsima pensija siektų bent 70 proc. buvusio atlyginimo. Tokio lygio vien tik su valstybės mokama pensija nepasieksime – iš šios pensijos vargiai pragyvena ir dabartiniai senjorai. Todėl oria pensija turėsime pasirūpinti patys“, – teigia A. Grabinskė.

„Aviva Lietuva“ užsakymu atlikta apklausa vyko 2018 m. lapkritį, joje dalyvavo 1013 Lietuvos gyventojų.

„Aviva Lietuva“ jau ne vienerius metus yra tarp Lietuvos gyvybės draudimo rinkos lyderių ir penkerius metus iš eilės pirmauja pagal išmokas klientams ligų, nelaimių atvejais. Bendrovė priklauso vienai stambiausių draudimo grupių Europoje „Aviva“. Iš viso „Aviva Lietuva“ aptarnauja daugiau nei 290 tūkst. gyvybės draudimo ir pensijų fondų klientų sutarčių.